ON

Opublikowane przez Anetka

0

Ostry ból u dołu pleców. Czy to nerki?

Nagle pojawiający się ból w dolnej części pleców potrafi skutecznie wycisnąć łzy z oczu. Przywołuje też od razu pytanie – skąd ten ból? Trudno od razu znaleźć na nie jednoznaczną odpowiedź. Jest kilka objawów, które pozwolą z uznać, że powodem są jednak nerki, a nie kręgosłup.

Choroby układu moczowego

Zgodnie ze statystykami przytaczanymi wielokrotnie w rozmaitych artykułach – na choroby układu moczowego znacznie częściej chorują panie. Wynika to z charakterystycznej, krótkiej budowy cewki moczowej, przez która bakterie mają o wiele łatwiejszy dostęp do wnętrza organizmu. Szacuje się, że u nawet 20% kobiet borykających się z tą przypadłością może dochodzić do jej nawrotów, a zapalenie może przejść w stan przewlekły.

Charakterystyczne objawy to nieprzyjemne pieczenie i ból podczas oddawania moczu, oraz uczucie nieustannego parcia na pęcherz – osoby, które chociaż raz w życiu ich doświadczyły, z pewnością na długo je zapamiętają. Niewłaściwie leczone zapalenie pęcherza może rozszerzyć się na inne narządy, doprowadzając do jeszcze bardziej przykrych powikłań takich jak na przykład odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Nerki i ich choroby

Z kolei najpopularniejszą dolegliwością, jaka może powodować ból nerek, który czasem mylnie interpretujemy jako uczucie w dole pleców, jest kamica nerkowa. Najprościej rzecz ujmując, jest to stan, w którym w naszych nerkach zaczynają zalegać niemożliwe do rozpuszczenia złogi, będące wynikiem odkładania się substancji chemicznych z naszego moczu. Najczęściej dzieje się tak w  przypadku nadmiaru wapnia, szczawianów czy moczanów i ma związek z mało aktywnym trybem życia i złą dietą.

Głównym objawem sygnalizującym, że mamy problemy z kamieniami w naszych nerkach jest ostry i kłujący ból w dole pleców, zwany kolką nerkową. Pojawia się w momencie, w którym kamień usiłuje przecisnąć się przez wąski moczowód. Do objawów mogą też dołączyć wymioty i nudności oraz parcie na mocz.

Kiedy do lekarza?

W leczeniu chorób układu moczowego najważniejsza jest szybka reakcja, dlatego warto zwrócić się do lekarza o pomoc, kiedy tylko pojawią się pierwsze, niepokojące objawy. Możemy łagodzić dolegliwości domowymi sposobami, jednak tylko profesjonalna pomoc będzie w stanie rozwiązać nasz problem na dobre i uchroni nas przed groźnymi powikłaniami! Bez pomocy lekarza, nawet niewinna infekcja może przerodzić się w poważny problem.




Dodaj komentarz

Back to Top ↑