DZIECKO

Opublikowane przez Anetka

0

Odwodnienie – dziecięcy wróg numer 1. Jak je rozpoznać i jak z nim walczyć?

Odwodnienie to realne zagrożenie czyhające na nasze dzieci. Częste u maluchów biegunki potrafią nawet w krótkim czasie skutecznie pozbawić organizm płynów i, co za tym idzie, minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Odwodnienie może się skończyć nawet wizytą w szpitalu w celu uzupełnienia elektrolitów za pośrednictwem odpowiedniej kroplówki. Kluczem do zapobiegania takim sytuacjom jest poznanie objawów oraz sposobów na to, by zapobiegać tej przypadłości. Jak rozpoznać pierwsze symptomy odwodnienia? Jak z nim walczyć i jak ustrzec dziecko przed problemem? Podpowiadamy.

Na co zwrócić uwagę?

Objawy odwodnienia u dzieci stosunkowo łatwo rozpoznać. Może o nim świadczyć zmniejszona aktywność malucha, apatia i senność. Mały człowiek jest rozdrażniony i marudny. Do tego rzadziej oddaje mocz, ma wzmożone pragnienie i płacze „na sucho”. Wszystkie te zachowania powinny zapalić w naszej głowie lampkę alarmową. Jeżeli dodatkowo pociecha traci na wadze, jej gałki oczne są zapadnięte, a skóra staje się sucha – możemy być pewni, że mamy do czynienia z odwodnieniem.

Wśród objawów odwodnienia u dzieci jedne są bardziej dotkliwe dla malca, inne mniej uciążliwe. Jakiekolwiek by jednak nie były, wymagają od nas natychmiastowej reakcji. W razie wątpliwości najlepiej udać się do lekarza, który zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednie leczenie.

Leczenie i zapobieganie

Najlepszą metodą na leczenie przypadłości jest jednak niedopuszczanie do pojawienia się problemu. Aby zapobiec odwodnieniu, trzeba pamiętać o wszystkich niezbędnych środkach ostrożności. Jeżeli nasza pociecha zmaga się z biegunką, od razu zacznijmy podawać elektrolity. Okazuje się bowiem, że nie wystarczy skrupulatne uzupełnianie wody. Przy nadmiernym, wodnistym stolcu dziecku zaczyna brakować jonów soli: sodu, potasu, wapnia i magnezu. Wszystkie je znajdziemy w specjalistycznych preparatach przeznaczonych do uzupełniania braków elektrolitowych.

Niezbędne dla zdrowia sole mineralne kryją się również w pokarmach. Pomidory, banany, ziemniaki, kiwi czy awokado – wszystkie te bogate w potas produkty przyczynią się do utrzymania prawidłowego jego poziomu w organizmie. Wapń znajdziemy z kolei w mlecznych przetworach i roślinach strączkowych. Bogatymi w magnez wyrobami są orzechy laskowe, kasza gryczana czy kakao.

Troska na co dzień

Warto pamiętać, że odwodnienie może się skończyć nawet pobytem w szpitalu. Dlatego tak istotne jest, byśmy na co dzień dbali o dostarczanie dziecku wszelkich niezbędnych dla zdrowia mikroelementów. Nie tylko przy okazji biegunki. Bo o zdrowie należy dbać każdego dnia. Mądry rodzic wie, że to w dużej mierze od jego wyborów zależy kondycja i samopoczucie malucha. Dobra dieta, nawadnianie, a – w razie potrzeby – specjalne preparaty elektrolitowe pomogą zapewnić małemu człowiekowi wszystko, co najlepsze.




Dodaj komentarz

Back to Top ↑