DZIECKO

Opublikowane przez Anetka

0

Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Codzienne stosowanie szczotki i pasty do zębów, czyli szczotkowanie, jest najchętniej i najczęściej wykonywanym przez nas zabiegiem higienicznym jamy ustnej. Pomimo iż zabieg ten powinien być także wzbogacony o inne elementy, czyli nitkowanie zębów oraz stosowanie płynu do płukania jamy ustnej, samo szczotkowanie także pozwala na osiągnięcie znakomitych rezultatów i na znaczne utrudnienie rozwoju bakterii w jamie ustnej. W naszym artykule dokładnie opisujemy, jak powinno być prawidłowo wykonywane szczotkowanie zębów, jak często i z zastosowaniem jakich akcesoriów. Zachęcamy do lektury!

Jak często należy szczotkować zęby?

Większość osób czyści zęby dwa razy dziennie: rano tuż po przebudzeniu oraz wieczorem przed pójściem spać. Jest jednak zdecydowanie zbyt rzadko. Stomatolodzy bardzo często powtarzają swoim pacjentom, że zęby powinny być dokładnie szczotkowane po każdym spożytym posiłku. Dlaczego tak często?

Takie pytanie zadaliśmy naszemu rozmówcy, dentyście z Kliniki Stomatologicznej Viscardi w Tychach. Oto co nam odpowiedział: “Szczotkowanie zębów po każdym spożytym posiłku zaleca się po to, żeby mieć możliwość skutecznego zneutralizowania znajdujących się w resztkach spożytych pokarmów kwasów i bakterii. Mycie zębów jedynie dwa razy dziennie będzie sprawiało, że pomiędzy rankiem i wieczorem znajdujące się w jamie ustnej bakterie nie będą miały żadnych trudności, żeby się rozwijać. Oczywiście czasami nie mamy możliwości umycia zębów np. po obiedzie zjedzonym w restauracji. Wtedy jednak dobrze jest przynajmniej częściowo pozbyć się resztek pokarmu płucząc jamę ustna czystą wodą oraz stosując gumę do żucia bez cukru”.

Technika szczotkowania zębów

Nie ważne jest tylko to, jak często szczotkujemy zęby, ale także, w jaki sposób to robimy. Teoretycznie szczotkowanie nie jest zbyt trudną czynnością, ale jednak warto jest zapoznać się z radami specjalistów. Stomatolodzy i higienistki stomatologiczne bardzo często zalecają, żeby codzienne szczotkowanie rozpocząć od zaciśnięcia szczęki i dokładnego czyszczenia zewnętrznej powierzchni zębów. Następnie powinniśmy rozchylić zęby i przejść do czyszczenia żujących powierzchni zębów, a następnie do części wewnętrznych. Stworzenie własnego planu szczotkowania zębów, który będzie zawierał mycie wszystkich ich obszarów i stosowanie się do wcześniej ustalonego harmonogramu mycia sprawi, że nigdy nie zapomnimy o dokładnym wyszczotkowaniu każdego fragmentu uzębienia.

Codzienna higiena jamy ustnej nie byłaby jednak pełna bez jednoczesnego wyczyszczenia szczoteczką i pastą do zębów języka. Jest to bardzo istotny element, ponieważ choroba próchnicowa często rozpoczyna się właśnie od nagromadzanych na brodawkach języka bakterii, o których niestety zdarza się, że zapominamy. Czyszczenie języka szczoteczką do zębów nie jest wcale trudne. Wystarczy tylko delikatnie wyczyścić szczoteczką i pastą język po powierzchni od tyłu do przodu.

Jak wybrać najlepszą szczoteczkę do zębów

Wszystko zależy od tego, jak wrażliwe są nasze zęby. Jeżeli nie mamy żadnych problemów z ich nadwrażliwością oraz nie mamy odsłoniętych szyjek zębów, wtedy powinniśmy stosować szczoteczki o średniej twardości, którymi po prostu będzie nam znacznie łatwiej wyczyścić znajdujący się na zębach nalot. Jeżeli jednak skarżymy się na nadwrażliwość, wtedy lepszym wyborem będą szczoteczki o miękkim włosiu.

Niezależnie od tego, jakiej szczoteczki używamy, koniecznie musimy także pamiętać o tym, żeby ją zmieniać zawsze, jeżeli zauważymy, że jej włosie nie jest już tak samo twarde.
Dodaj komentarz

Back to Top ↑