Opublikowane przez Anetka
0Bliźniaczki, trojaczki… – na czym polega ryzyko ciąży mnogiej?
Idziesz z partnerem na USG, by wreszcie dowiedzieć się, jaka będzie płeć dziecka, a tu nagle okazuje się, że w twoim brzuchu bije nie jedno, ale dwa maleńkie serduszka… emocje trudno opisać. Poza radością pojawia się także strach i to nie o to, czy dasz sobie radę z dwójką rozrabiaków, ale o to, że to przecież ciąża podwyższonego ryzyka. Na czym w ogóle polega zwiększone ryzyko ciąży mnogiej?
Ciąża bliźniacza – kiedy wiadomo na pewno
W większości przypadków ciążę bliźniaczą rozpoznaje się bardzo, bardzo wcześnie. Najczęściej już w czasie pierwszego USG widać nie dwa, a jeden pęcherzyk. Następuje to już w okolicach szóstego tygodnia ciąży. Nie jest to jednak ostateczna diagnoza.
Tak naprawdę pewność, że w łonie są dwa lub trzy dzieciaczki można mieć dopiero po 12 tygodniu ciąży. Bardzo często wcześniej można się pomylić, ponieważ „bliźniak” może okazać się krwiakiem podkosmówkowym. Czasami zdarza się także tak, że jeden zarodek obumiera, co dzieje się dość często. Dzieje się to przeważnie bez wiedzy matki i w pełni naturalnie, także przy ciążach pojedynczych.
Ciąża bliźniacza – objawy i ryzyko
W zasadzie trudno stwierdzić, że ciąża mnoga daje jakieś konkretne objawy. Lekarze wskazują na to, że możesz mieć większe mdłości i być bardziej zmęczona na początku, ale przecież jest to kwestia indywidualna i trudno to porównać do czegokolwiek. Nawet jeśli jest to twoja druga ciąża, takie dolegliwości są różne i możesz czuć się nawet lepiej niż z jednym dzieckiem.
Ryzyko związane z ciążą mnogą jest związane głównie z tym, że jest to znacznie większe wyzwanie dla organizmu. Dzieciaki potrzebują dwa razy więcej pokarmu i dwa razy więcej składników odżywczych i mineralnych niż jeden maluch. Dlatego też musisz jeść o około 500 kcal więcej niż w przypadku ciąży pojedynczej, a także bardzo pilnować mikro- i makroskładników w diecie. Brzuch jest także cięższy, więc masz prawo czuć się podwójnie zmęczona i ciężka.
Ciąża bliźniacza tydzień po tygodniu – specjalna opieka
Ciąża bliźniacza niesie nieco większe ryzyko i dla mamy, i dla dziecka, niż ciąża pojedyncza. Dlatego też ciężarna powinna mieć zapewnioną specjalną opiekę. Jeżeli jest to tak zwana ciąża dwukosmówkowa, to znaczy, że każde dziecko ma swoje łożysko, może ją prowadzić każdy doświadczony ginekolog. Inaczej jest w takim przypadku ciąży jednoowodniowej, gdy dzieci znajdują się w jednym łożysku. Wtedy dobrze współpracować z oddziałem patologii ciąży, ponieważ w tym przypadku ostatnie tygodnie często trzeba spędzić w łóżku.
Od drugiego trymestru ciąży mnogiej powinnaś także zacząć prowadzić oszczędzający tryb życia. Dzieje się tak, ponieważ występuje duże ryzyko porodu przedwczesnego. Ty także możesz się znacznie gorzej czuć. W tym czasie bardzo szybko zaczniesz przybierać na wadze, co może odbić się a twoim kręgosłupie i nogach. Zrezygnuj z robienia zakupów, sprzątania, sportu, długich spacerów. Jeśli jednak dobrze się czujesz, nie pojawiają się obrzęki nóg i rąk, możesz prowadzić normalne życie. Nie musisz rezygnować z pracy zawodowej, zwłaszcza, jeśli nie wymaga od ciebie stania czy podnoszenia ciężkich rzeczy. Lepiej jednak pozwól sobie na odpoczynek. Potraktuj ciążę jako moment na zbieranie sił. W kocu na świecie za chwilę pojawią się maluchy, a ty będziesz musiała pracować na podwójnych obrotach.