DZIECKO

Opublikowane przez Anetka

0

Czy warto badać wzrok przedszkolaków?

Stowarzyszenia Okulistów w Polsce apelują wciąż o to, aby rodzice większą uwagę poświęcali dzieciom pod kątem badań wzroku. Dziś dziecięcy wzrok narażony jest na niedyspozycje jeszcze bardziej, niż przed laty. Kiedyś za psujący się wzrok oskarżano zbyt długie czytanie prze nieodpowiednim świetle lub przy świeczce.

Oczywiście, nie można ignorować także genetyki. Nie da się jednak ukryć, że za pogarszający się w ekspresowym tempie stan widzenia dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym w dużej mierze odpowiada współczesna technologia.

Komputer –  przyjaciel czy wróg dla oczu?

Dzieci od najmłodszych lat uczone są, że bez komputera, mediów społecznościowych, smartfonów w życiu nie można sobie poradzić. Wiele godzin spędzają więc wpatrzone w ekrany emitujące szkodliwe promieniowanie, wpływające negatywnie na stan wzroku. Współczesna okulistyka dziecięca nakazuje wręcz, żeby dziecko spędzające dużo wolnego czasu przed komputerem wyposażyć w standardowe okulary ochronne, dzięki którym wzrok nie będzie cierpiał i nie pojawi się wada. Badania wzroku w przedszkolach są bardzo potrzebne, bowiem statystyki mówią, że w wielu placówkach pogorszenie wzroku u dzieci jest w tej chwili najwyższe od prawie 20 lat! Fakty mówią same za siebie. Profesjonalny okulista dziecięcy powinien przeprowadzać regularne wizyty kontrolne przynajmniej dwa razy do roku. Dzięki takim spotkaniom w porę udaje się wykryć wady wzroku u dzieci i pomaga im poradzić sobie z problemem.

Świadomość problemu

Każdy okulista może na spotkaniach z rodzicami uczulać na problemy powodowane pogarszaniem się wzroku, ale najważniejsze jest to, by rodzice odbierali sugestie na poważnie. Jak kontrola, to kontrola. Trzeba więc ustalić, że dziecko ma w dalszym ciągu prawo do korzystania z komputera, jednak w sposób już bardziej przemyślany i z pewnymi ograniczeniami, które mają mu wyjść na zdrowie. Z sześciu godzin można zrobić dwie, maksymalnie trzy. Gdy dziecko w późniejszych latach nie będzie miało już problemów ze wzrokiem, wdzięczne będzie rodzicom i okuliście za to, że trzymali rękę na pulsie.
Dodaj komentarz

Back to Top ↑