ON

Opublikowane przez Anetka

0

Wirusowe zapalenie ucha – jakie są przyczyny i jak je rozpoznać?

Wirusy i bakterie są jedną z głównych przyczyn zapalenia ucha zewnętrznego. Czy wiesz, jakie mikroorganizmy odpowiadają za powstanie chorób ucha? Jak rozpoznać problem, co zrobić, by zapobiec mu odpowiednio szybko? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.

Dlaczego dochodzi do zapalenia ucha zewnętrznego i środkowego?

Zazwyczaj spowodowane jest to przez mikroorganizmy takie jak: grzyby, bakterie i wirusy. Najczęściej problem ten wywołuje patogen Staphylococcus aureus. W przypadku ciężkiego przebiegu może się okazać, że konieczne jest wdrożenie antybiotyku.

Kiedy dochodzi do zakażeń bakteryjnych, pojawia się ból w okolicy małżowiny usznej. Do tego może mu towarzyszyć obrzęk oraz gorączka. Najczęściej problem występuje z jednej i z drugiej strony. Taki objaw to także sygnał alarmujący o zapaleniu tkanki podskórnej.

Oprócz zakażenia bakteryjnego może również pojawić się stan zapalny, który wywołany jest wirusem. Tutaj winowajcą jest półpasiec uszny, stan ten określany jest jako zespół Ramsaya oraz Hunta. Głównym winowajcą jest wirus VZV. Ta dolegliwość to po prostu zapalenie ucha zewnętrznego.

Wirusowe zapalenie ucha zewnętrznego – jak je rozpoznać?

Zapalenie ucha zewnętrznego, a konkretnie półpasiec uszny, zazwyczaj objawia się w pierwszej kolejności wykwitami skórnymi w postaci pęcherzyków zlokalizowanych w okolicy małżowiny usznej oraz przewodu słuchowego zewnętrznego. Dodatkowo pojawia się zaczerwienienie skóry przewodu słuchowego.

W pierwszej kolejności występują zmiany skórne, następnie pojawia się ból. Dlaczego? Ponieważ dochodzi do zajęcia zwoju nerwu twarzowego. Półpaścowi usznemu może towarzyszyć jednocześnie upośledzenie słuchu, zawroty głowy, a nawet niedowład nerwu twarzowego znajdującego się po stronie wirusowego zapalenia.

Dodatkowo czynnikami wystąpienia ostrego zapalenia ucha zewnętrznego jest wilgoć, wysokie temperatury, a także mechaniczne usuwanie woskowiny. Nierzadko przyczynia się do tego także stosowanie patyczków higienicznych oraz zatyczek do uszu. Poza tym przyczyną są choroby dermatologiczne, takie jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry lub egzema.

Większość zapaleń ucha ma podłoże wirusowe, dlatego stosowane jest często leczenie objawowe. Bardzo ważne jest wówczas zniwelowanie zaistniałego bólu, a także zmniejszenie stanu zapalnego. Wykorzystywane są niesteroidowe leki przeciwzapalne, przykładem może tu być ibuprofen. Co więcej, w sytuacji wystąpienia gorączki i wysięku konieczne jest zastosowanie antybiotyku.




Dodaj komentarz

Back to Top ↑