ON

Opublikowane przez Anetka

0

Nadwaga u kobiet i mężczyzn – różne preparaty?

W ofercie aptek, sklepów dla sportowców, a nawet drogerii i sklepów zielarskich znajdziemy rozmaite tabletki na odchudzanie. Występują też różne wersje dla kobiet i mężczyzn. Warto na nie postawić czy jest to tylko marketing?

Różne preparaty odchudzające rzeczywiście różnią się składem, chociaż kluczowe w redukcji tkanki tłuszczowej składniki są zazwyczaj takie same. Znajdziemy w nich kofeinę, wyciągi z zielonej herbaty, substancje organiczne jak L-karnityna, niekiedy wyciągi z guarany czy innych egzotycznych roślin czy też substancje hamujące apetyt. W różnych środkach pojawiają się też inne dodatki.

Różne typy budowy

U kobiet i mężczyzn tkanka tłuszczowa rozkłada się naturalnie inaczej. Kobiety więcej jej mają w rejonie bioder i biustu, za to u mężczyzn zauważalna jest na brzuchu. To właśnie tzw. otyłość brzuszna jest najtrudniejsza do pokonania, gdyż tzw. boczki trudno poddają się ćwiczeniom fizycznym. Zastosowanie suplementów wspomagających spalanie tłuszczu może być tu dużą pomocą.

Z drugiej strony nadmiar tłuszczu na udach i biodrach też nie zawsze jest sprawą łatwą. Kobiety walczą z nim bezskutecznie latami, podczas gdy wynika w dużej mierze z genetyki. Na szczęście łatwiej tu zadziałać ćwiczeniami. Natomiast otyłość brzuszna u obydwu płci jest bardziej niebezpieczna dla zdrowia narządów wewnętrznych. I kobiet pojawia się ona z wiekiem, wraz z menopauzą, albo na skutek zaburzeń hormonalnych. Otłuszczenie talii ma duży wpływ na płodność i produkcję hormonów płciowych.

Inny metabolizm

Oprócz innego rozmieszczenia, kobiety mają też więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni i dopóki nie ma nadwagi, a jej rozkład jest prawidłowy, to zupełnie normalne. Z różnych proporcji ciała wymaga jednak nieco inny metabolizm, różna tolerancja wysiłku fizycznego, itp. Stąd też skuteczne tabletki na odchudzanie mają różne proporcje składników i wykorzystują też dodatki dostosowane do funkcjonowania organizmów kobiet i mężczyzn. Co nie znaczy, że tylko dobrane do płci będą działać, jest przecież wiele preparatów dla wszystkich.

Zmiany hormonalne

Kobiece hormony ułatwiają uzyskanie figury klepsydry, ale z wiekiem przestają być sprzymierzeńcami. Produkcja estrogenów zmniejsza się już przed menopauzą. Dodatkowo to kobiety kilkukrotnie częściej cierpią na niedoczynność tarczycy, spowalniającą metabolizm. Jeżeli dotyka nas ten problem, to po konsultacji z dietetykiem może być warto wprowadzić tabletki odchudzające wzbogacone o jod, niezbędny do produkcji hormonów tarczycy.

Więcej na temat zdrowej diety i odchudzania dowiesz się na chudnij-szybko.pl.
Dodaj komentarz

Back to Top ↑