DZIECKO

Opublikowane przez Anetka

0

Na co zwracać uwagę przy wyborze kosmetyków dla dziecka?

Skóra dziecka jest cienka, delikatna i wrażliwa. W związku z czym wymaga szczególnej pielęgnacji i ochrony. Na rynku dostępna jest cała masa produktów reklamowanych jako przyjazne dla skóry dziecka. Niestety nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Aby mieć pewność, że kupowane przez nas kosmetyki dla dziecka są bezpieczne warto przy ich wyborze kierować się  kilkoma ważnymi kwestiami.

Bezpieczny skład – im krótszy tym lepiej

Zasada czytaj etykietę zanim kupisz dany produkt powinna być zawsze stosowana niezależnie od rodzaju kupowanych rzeczy. A w przypadku wybierania kosmetyków dla dziecka jest niezwykle ważna, ponieważ nie wszystkie z nich mogą pochwalić się bezpiecznym składem. Część posiada substancje zapachowe, sztuczne barwniki czy konserwanty mogące podrażniać skórę dziecka.

Cudownie pachnący krem nie jest dobry ani dla noska dziecka ani dla jego skóry, Substancje zapachowe są jednymi z najsilniejszych alergenów, wywołujących podrażnienia i sprzyjające alergiom. Podobnie jak różnego typu sztuczne barwniki. Lepiej unikać środków konserwujących (jak np. formaldehyd wywołujący uczucie pieczenia) czy tak zwanych SLS i SLES – substancji silnie uczulających i mogących prowadzić do atopowego zapalenia skóry, a także chemicznych filtrów UV (zastępując je filtrami mineralnymi).

Kosmetyki dla dzieci powinny więc posiadać prosty skład. Im mniej zbędnych dodatków tym lepiej. Powinny myć, nawilżać i chronić przed promieniami UV. Najlepszym wyborem będą kosmetyki ekologiczne dla dziecka o certyfikowanym składzie w 100 % bezpiecznym dla skóry maluszka. Bezpieczne substancje dziecięcych kosmetyków to miedzy innymi: olej z oliwek, jojoba, arganowy, winogronowy oraz z kiełków pszenicy i ziaren owsa czy kwas mlekowy, winowy, jabłkowy lub cytrynowy.

Certyfikat jakości

Wybierając kosmetyki dla dzieci warto sprawdzić czy dane produkty posiadają odpowiednie certyfikaty i atesty choćby:

– Polskiego Towarzystwa Alergologicznego – PTA;

– Instytutu Matki i Dziecka – IMiD;

– Centrum Zdrowia Dziecka – CDZ;

– Państwowego Zakładu Higieny -PZH.

Kosmetyki ekologiczne dla dziecka będą dodatkowo posiadały certyfikaty eko, a więc potwierdzające, że do produkcji kosmetyków zostały użyte jedynie składniki pochodzące z ekologicznych upraw wolnych od chemicznych środków ochrony roślin i sztucznych nawozów.

Kosmetyki dla dziecka powinny również zawierać informacje dotyczące dla jakiej grupy wiekowej są przeznaczone (np. od 1 dnia życia, po 6-tym miesiącu, powyżej 3 lat) oraz sposobu ich stosowania.
Dodaj komentarz

Back to Top ↑