ONA

Opublikowane przez Anetka

0

Długa, ciepła, wygodna – wybierz kurtkę na zimę

Chociaż wielu z nas bardzo lubi ciepło i słońce, żyjemy w klimacie, w którym zmarznąć nie trudno. Wiatr, deszcz, śnieg, mróz wymagają od nas dużej szafy z odpowiednimi ubraniami. Nie może w niej zabraknąć kurtki zimowej, która zapewni nam ciepło nawet przy najniższych temperaturach. Jednocześnie zależy nam na tym, by kurtka była modna, dobrze leżała i nie sprawiała, że będziemy wyglądać, jak logo popularnej firmy produkującej opony samochodowe.

Z armii do cywila

kurtka-parka W sezonie 2014/2015 nie sposób nie natknąć się w sklepach na kurtkę typu “parka”. To model kurtki zarówno damskiej, jak i męskiej, wzorowanej na kurtkach amerykańskiej armii, która z kolei wywodzi się od ubrań Eskimosów.

Ten klasyczny model zapewniał ciepło nawet przy mrozach -50 stopni. Kurtka “parka” jest długa, wyposażona w kaptur obszyty futerkiem, wysoki kołnierz, listwę z napami zakrywającą suwak i obszerne kieszenie z przodu. W talii zawiązywana jest sznurkiem, a zewnętrzna część wykonana jest z nylonu lub bawełny. Kurtki te ocieplane są najczęściej poliestrową watoliną.

Sprawdzaj oznaczenia na metkach

Wybierając kurtkę zwracajmy uwagę na wypełnienie. Puch zawsze będzie lepszy od pierzu. Puch jest miękki i drobny, świetnie izoluje, pierz cięższy i ma inną strukturę, przez co nie ogrzewa tak dobrze. Szukając kurtki sprawdzajmy oznaczenia.

kurtka-z-puchem Kurtka z puchem ma opis “down”. Jeżeli go brak albo znajdziemy na metce słowo “feathers”, możemy być pewni, że ubranie nie będzie tak dobrze chroniło przed zimnem. Puch może pochodzić z kaczek lub gęsi. Ten drugi jest trudniej dostępny oraz drogi, raczej stosowany w kurtkach typowo turystycznych.

Nieco tańsza kurtka będzie wypełniona włóknami poliestrowymi. Będzie ona szybko schnąć, będzie antyalergiczna, odporna na pleśnienie, można ją prać w pralce. Nie jest jednak tak ciepła, jak taka z puchem. Tkanina, która jest na zewnątrz kurtki musi być wodoodporna, oddychająca, lekka. Najczęściej stosowany jest nylon lub poliester zmieszany z bawełną. Pokrycie wierzchu teflonem zapewnia jeszcze lepszą ochronę przed wilgocią i zabrudzeniami, ale sprawi, że kurtka będzie droższa.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy w kurtce znajdują się elementy odblaskowe. To konieczne, by czuć się bezpieczniej spacerując po zmroku.

Reasumując, najważniejsze by była ciepła i z dobrych materiałów. Jej wygląd jest sprawą drugorzędną, gdy chodzi o nasze zdrowie i dobre samopoczucie, ale dobrzy producenci oferują kurtki, które także są zgrabne, kolorowe i twarzowe.
Comments are closed.

Back to Top ↑