Długa, ciepła, wygodna – wybierz kurtkę na zimę
Chociaż wielu z nas bardzo lubi ciepło i słońce, żyjemy w klimacie, w którym zmarznąć nie trudno. Wiatr, deszcz, śnieg, mróz wymagają od nas dużej szafy z odpowiednimi ubraniami. Nie może w niej zabraknąć kurtki zimowej, która zapewni nam ciepło nawet przy najniższych temperaturach. Jednocześnie zależy nam na tym, by kurtka była modna, dobrze leżała i nie sprawiała, że będziemy wyglądać, jak logo popularnej firmy produkującej opony samochodowe.
Z armii do cywila
Ten klasyczny model zapewniał ciepło nawet przy mrozach -50 stopni. Kurtka “parka” jest długa, wyposażona w kaptur obszyty futerkiem, wysoki kołnierz, listwę z napami zakrywającą suwak i obszerne kieszenie z przodu. W talii zawiązywana jest sznurkiem, a zewnętrzna część wykonana jest z nylonu lub bawełny. Kurtki te ocieplane są najczęściej poliestrową watoliną.
Sprawdzaj oznaczenia na metkach
Wybierając kurtkę zwracajmy uwagę na wypełnienie. Puch zawsze będzie lepszy od pierzu. Puch jest miękki i drobny, świetnie izoluje, pierz cięższy i ma inną strukturę, przez co nie ogrzewa tak dobrze. Szukając kurtki sprawdzajmy oznaczenia.
Nieco tańsza kurtka będzie wypełniona włóknami poliestrowymi. Będzie ona szybko schnąć, będzie antyalergiczna, odporna na pleśnienie, można ją prać w pralce. Nie jest jednak tak ciepła, jak taka z puchem. Tkanina, która jest na zewnątrz kurtki musi być wodoodporna, oddychająca, lekka. Najczęściej stosowany jest nylon lub poliester zmieszany z bawełną. Pokrycie wierzchu teflonem zapewnia jeszcze lepszą ochronę przed wilgocią i zabrudzeniami, ale sprawi, że kurtka będzie droższa.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy w kurtce znajdują się elementy odblaskowe. To konieczne, by czuć się bezpieczniej spacerując po zmroku.
Reasumując, najważniejsze by była ciepła i z dobrych materiałów. Jej wygląd jest sprawą drugorzędną, gdy chodzi o nasze zdrowie i dobre samopoczucie, ale dobrzy producenci oferują kurtki, które także są zgrabne, kolorowe i twarzowe.