ON

Opublikowane przez Anetka

0

Stomatolog – zabiegi profilaktyczne, zachowawcze oraz lecznicze

Stomatologia zachowawcza jest działem stomatologii, który obejmuje działania profilaktyczne zapobiegające się pojawieniu próchnicy zębów, jak również leczenie ubytków w objętych chorobą zębach. Częścią specjalności jest dodatkowo specyficzna forma leczenia zębów, czyli endodoncja.

To kanałowe leczenie popsutych zębów, które zostały niemal w całości zajęte przez próchnicę lub weszła ona w jeden czy kilka kanałów. W przypadku nieprawidłowej budowy układu kostno-szczękowego lub wyrzynania się zębów w niewłaściwy sposób, konieczny może być aparat na zęby. Ostateczną decyzję o tego typu działaniu podejmuje stomatolog o specjalizacji ortodonta.

W ramach stomatologii zachowawczej lekarz stomatolog może zaproponować zabiegi profilaktyczne, bądź lecznicze – w zależności od indywidualnych potrzeb. Decyzja o wdrożeniu odpowiednich działań zostaje podjęta po kompleksowej ocenie stanu uzębienia oraz jamy ustnej.

Jakie zabiegi profilaktyczne oferuje stomatolog?

Profilaktyka w dużym stopniu pozwala zapobiegać pojawianiu się zmian próchniczych, paradontozy czy innych chorób w obrębie jamy ustnej obejmujących zęby czy dziąsła. Głównym jej celem jest walka z kamieniem nazębnym. Pierwsze działania profilaktyczne powinny być podejmowane już od najmłodszych lat. Gdy wyrżną się wszystkie zęby pociecha powinna odwiedzić gabinet stomatologiczny. Potem pod czujnym okiem rodziców powinna nabywać właściwe nawyki dotyczące dbania o zęby.

W dorosłości warto również – poza domowymi metodami jak np. szczotkowanie zębów, korzystanie z nici dentystycznej czy płukanie jamy ustnej – korzystać z profesjonalnych zabiegów. Każda przychodnia stomatologiczna oferuje w tym zakresie trzy najważniejsze metody (wykonywane na zdrowych zębach):

  • scaling (piaskowanie) – oczyszczanie zębów z kamienia nazębnego;
  • fluoryzacja (lakierowanie) – za pomocą fluorem lub specjalistycznego żelu czy pianki;
  • lakowanie – wypełnianiu bruzd oraz zagłębień zębów trzonowych i przedtrzonowych (w miejscach, gdzie trudno samodzielnie oczyścić i mogą gromadzić się resztki pokarmu) specjalnymi żywicami; wykonuje się je tuż po pełnym wyrżnięciu zęba.

Regularne korzystanie z powyższych zabiegów oraz wizyty u stomatologa przynajmniej co pół roku w celu kontroli stanu uzębienia i przyzębia, eliminują do minimum ryzyko pojawienia się próchnicy.

Leczenie zębów – rodzaje

W ramach leczenia zębów, lekarz może zaproponować następujące metody:

  • wypełnienia czasowe lub stałe światłoutwardzalne, chemoutwardzalne czy wzmocnione ćwiekami z włókna szklanego;
  • leczenie kanałowe pierwotne (endodoncja) lub powtórne (reendodoncja);
  • leczenie nadwrażliwości zębów lub kieszeni dziąsłowych;
  • szynowanie rozchwianych zębów
  • odbudowa korony zęba (czasem jest to niemożliwe i konieczne są implanty zębowe);
  • leczenie zepsutych zębów mlecznych (lapisowanie).

W przypadku, gdy zęby są zbyt mocno zniszczone próchnicą lub innymi czynnikami (np. w cukrzycy, nowotworach czy innych chorobach o charakterze przewlekłym) mogą być konieczne do wstawienia w miejsce wyrwanych zębów implanty zębów.




Dodaj komentarz

Back to Top ↑