ONA

Opublikowane przez Anetka

0

Skuteczne sposoby modelowania sylwetki

Najlepszym sposobem na to, by mieć idealną sylwetkę, jest podejmowanie regularnej aktywności fizycznej już od najmłodszych lat, a także przestrzeganie odpowiednio zbilansowanej diety. Nie każdemu jednak rodzice wpajają zasady zdrowego żywienia, a w życiu pojawiają się też takie okoliczności jak rozmaite choroby czy ciąża. Raz zgromadzonej tkanki tłuszczowej nie tak łatwo się zaś już pozbyć. Jak z nią więc walczyć, gdy się pojawi?

Podstawą są oczywiście ćwiczenia fizyczne – zarówno te przyspieszające oddech i tętno, które stymulują spalanie tłuszczu (tzw. kardio), jak i skoncentrowane na poszczególnych rejonach ciała (trening siłowy). Ich uzupełnieniem powinna być niskokaloryczna dieta bogata w błonnik i składniki odżywcze. Jeśli jeszcze nie zmieniliśmy jadłospisu na zdrowszy ani nie włączyliśmy choć pół godziny ruchu w plan każdego dnia – koniecznie należy podjąć te właśnie kroki.

Masaż

Często jednak to nie wystarczy. Choć waga pokazuje mniej kilogramów, to w niektórych miejscach wciąż utrzymują się nieestetyczne fałdy tłuszczu i skóry. Z pomocą przychodzą wówczas specjalistyczne zabiegi mające na celu wymodelowanie sylwetki. Do najłagodniejszych należą różne formy masażu, wykonywanego manualnie bądź z użyciem odpowiedniej aparatury (endermologia). Masaż pomaga usunąć zmagazynowaną w tkankach wodę i poprawia mikrokrążenie, co przyspiesza pojawianie się widocznych efektów odchudzania – a także innych, opisanych niżej zabiegów.

Niszczenie komórek tłuszczowych

W wymodelowaniu obszarów ciała, gdzie zgromadził się tłuszcz oporny na ćwiczenia i dietę, często nieocenione okazują się zabiegi polegające na uwolnieniu go z komórek poprzez ich rozbicie (tzw. lipoliza). Ulega on następnie rozkładowi w wątrobie lub zostaje wykorzystany w celach energetycznych. Błonę komórek tłuszczowych, czyli adipocytów, zniszczyć można na kilka sposobów. Należą do nich:

  • ultradźwięki – wykorzystywane do rozbicia komórek skoncentrowaną falą uderzeniową, jak również do drenażu limfatycznego przyspieszającego usuwanie zawartości adipocytów,
  • wymrażanie (kriolipoliza),
  • laser („wypalanie” komórek tłuszczowych),
  • ostrzykiwanie wybranych partii ciała substancją rozpuszczającą błonę komórkową adipocytów.

Ten ostatni zabieg nosi nazwę lipolizy iniekcyjnej, a wykonuje się go m.in. w warszawskiej Klinice Chęciński.

Odsysanie tłuszczu

Poddać się tam można też bardziej inwazyjnej, ale potrafiącej przynieść o wiele bardziej spektakularne efekty procedurze, jaką jest liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu. Zabieg przeprowadzany jest przez chirurga plastyka, który w określonych miejscach wykonuje nacięcia, by z użyciem specjalnego urządzenia odprowadzić fragmenty tkanki tłuszczowej poza organizm. Można je następnie wykorzystać np. do powiększenia piersi (tzw. lipofilling), co przynosi znacznie bardziej naturalny rezultat niż choćby wszczepienie implantów i dodatkowo poprawia proporcje sylwetki.
Dodaj komentarz

Back to Top ↑