ON

Opublikowane przez Anetka

0

Sauna niejedno ma imię – poznaj wszystkie jej rodzaje

Sauna to wspaniały wynalazek, który służy ludziom już od setek lat. Jej dobroczynny wpływ na ludzki organizm już niejednokrotnie został udowodniony. Jak się jednak okazuje, sauna saunie nierówna, bowiem występuje w kilku rodzajach. Jakich?

Sauna – rodzaje

Mokra, sucha, parowa, infrared… Każda z tych odmian sauny oferuje nieco odmienne warunki. Sauna sucha, zwana również fińską, to zdecydowanie najbardziej popularny rodzaj ze wszystkich. Temperatura może się wahać tutaj od 60 do nawet 120 stopni C, zaś wilgotność powietrza sięga zazwyczaj od 5 do 15%. Z kolei w saunie mokrej panuje niższa temperatura (maksymalnie do 65 stopni C) i wyższa wilgotność (nawet do 40%). Ciekawą alternatywą jest łaźnia parowa, w której temperatura nie przekracza 40 stopni C, natomiast wilgotność wynosi 100%. Zupełnie wyjątkowym typem sauny jest sauna na podczerwień (infrared), która nie nagrzewa wnętrza kabiny, ale samo ciało (1).

Rodzaje saun – zastosowanie

Korzyści korzystania z sauny są ogromne, niezależnie od rodzaju, jaki wybierzemy, jednak nie każdy odczuwa przyjemność z pobytu np. w saunie suchej, w której temperatura jest bardzo wysoka. Choć prozdrowotne działanie jest istotne, najważniejsze jest to, aby przebywanie w saunie wiązało się z relaksem. Alternatywą dla wymagającej sauny suchej są sauny parowa i na podczerwień, w których można spędzić trochę więcej czasu właśnie ze względu na niższą temperaturę.

Pobyt w saunie rzeczywiście przynosi ogromne odprężenie, poprawia samopoczucie, pomaga oczyścić organizm z toksyn, polepsza wygląd skóry. To zaledwie kilka przykładów korzyści, jakie niosą za sobą kąpiele w saunie. Musimy jednak mieć także świadomość tego, że istnieje szereg przeciwwskazań do korzystania z tego dobrodziejstwa. Zanim więc zdecydujemy się na seans, koniecznie musimy poznać wszystkie za i przeciw, a w razie wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

Więcej o wadach i zaletach sauny >>

1. Dr med. Bromboszcz J. Sauna i kąpiele parowe. https://rehabilitacja.mp.pl/fizykoterapia/leczenie-cieplem/125937,sauna-i-kapiele-parowe, Data dostępu: 15.05.2017
Dodaj komentarz

Back to Top ↑