ONA

Opublikowane przez Anetka

0

Przebarwienia na zębach

Nierzadko można usłyszeć o tym, że statystyczny Polak nie dba o zęby – nie stosuje się do zasad utrzymywania ich w czystości, nie odwiedza dentysty, panicznie się go bojąc, ba, nawet nie posiada własnej szczoteczki do zębów. Brzmi przerażająco? Niewątpliwie. Trudno stwierdzić, ile tak naprawdę jest w tym prawdy, a ile stereotypowego i krytycznego spojrzenia. Trudno jednak zaprzeczyć temu, że statystyki dotyczące stanu zębów w Polsce nie napawają optymizmem.

Według statystyk dokonywanych przez Ministerstwo Zdrowia najpoważniejszym problemem Polaków, jeśli chodzi o stan uzębienia, jest próchnica, która dotyka – uwaga – 99% osób dorosłych. Mało tego, już statystyczny trzylatek posiada aż trzy zepsute zęby. Nie jest to jednak jedyny problem związany ze stanem naszych zębów. Jest jeszcze jeden – często bardziej krępujący, powodujący, że przestajemy się szeroko uśmiechać, tracimy pewność siebie i nie czujemy się atrakcyjnie. Tym problemem są przebarwienia na zębach. I trzeba przyznać, że gdy te już się pojawią, to raczej nie uda nam się ich pozbyć przy pomocy standardowej szczoteczki i pasty do zębów.

Przyczyny powstawania przebarwień na zębach

piekny-usmiech-01 Powodów przebarwień zębów może być wiele. I niestety nie zawsze możemy mieć wpływ na taki stan rzeczy. O ile możemy świadomie ograniczać spożywanie kawy, herbaty, tytoniu – produktów silnie wpływających na powstawanie przebarwień – tak wśród przyczyn znajdują się również niektóre leki, których przecież nie można odstawić. Do przebarwień mogą doprowadzić także wady rozwojowe szkliwa lub jego uraz czy też niektóre choroby, np. niedoczynność tarczycy i grasicy. A jakby tego było mało, do powodem powstawania przebarwień może być wiele pokarmów spożywanych każdego dnia. Dlatego też najlepszym ratunkiem przed utratą bieli zębów jest właściwa higiena jamy ustnej wraz z regularnymi wizytami w gabinecie dentystycznym.

Jak można usunąć przebarwienia?

Jeśli profilaktyka z różnych względów zawiodła i nie możemy poszczycić się białymi zębami, możemy na szczęście skorzystać z metod skutecznego wybielenia. Wyróżnić można sposoby domowe (do samodzielnego wykonania) oraz profesjonalne, które wiążą się z gabinetem dentystycznym zajmującym się estetyką zębów.

Jeśli chodzi o metody domowe, mamy do dyspozycji cały szereg wybielających preparatów. Okazuje się jednak, że znaczny ich procent jest nieskuteczny, a wręcz szkodliwy dla zębów, zwłaszcza dla szkliwa. Można pokusić się o regularne użytkowanie wybielającej szczoteczki sonicznej, która dzięki szybkim mikrodrganiom jest w stanie usunąć przebarwienia i płytkę nazębną. Musi to być jednak wysokiej jakości szczoteczka, której koszt nie rzadko wynosi blisko 1000 zł. Dlatego warto pokusić się o wygodny, szybki i na pewno skuteczny sposób na bielsze zęby, który ma miejsce podczas wizyty dentystycznej. Tam można poddać się takim zabiegom, jak polerowanie, piaskowanie, mikroabrazja szkliwa czy usuwanie kamienia za pomocą ultra dwięków. Odpowiednią metodę dobiera się, biorąc pod uwagę wiek pacjenta oraz potencjalne przyczyny powstania przebarwień. Najważniejsze jest to, że wszystkie te techniki są bezbolesne i szybkie.

Materiał powstał przy współpracy z serwisem dental-design.com.pl




Dodaj komentarz

Back to Top ↑