ONA

Opublikowane przez Anetka

0

Nerwica – choroba naszych czasów. Objawy, leczenie, zapobieganie

W dzisiejszym świecie tempo życia człowieka zaczyna stopniowo dochodzić do granic możliwości. W pracy gonią nas terminy, w życiu osobistym zasypują obowiązki, przemieszczamy się bardzo szybko pomiędzy znacznie oddalonymi od siebie miejscami, jemy w pośpiechu. W tym zabieganiu czasem ciężko znaleźć czas na odpoczynek i relaks, spotkanie ze znajomymi i odreagowanie wszystkich stresów, które z czasem nawarstwiają się i w podstępny sposób wpływają na nasze zdrowie.

Źle przeżyty stres ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie

Zaburzenia nerwicowe, potocznie zwane nerwicami, to zaburzenia, których podstawowym objawem jest lęk. Przyczyna ich rozwoju nie jest w pełni poznana. Aktualnie uważa się, że znaczenie w tym zakresie mają jednocześnie czynniki genetyczne, biologiczne i psychologiczne. Wciąż jednak za główną przyczynę zaburzeń nerwicowych uważa się czynniki psychologiczne, a wśród nich stresujące wydarzenia życiowe, które u osób z osobowością nieodporną na stres, prowadzą do rozwoju choroby.

Zaburzenia nerwicowe mogą dawać różne objawy

Nerwica nie jest więc jedną chorobą, ale grupą różnych zaburzeń, których objawy mogą różnie się prezentować. Zaburzenia nerwicowe mogą przebiegać pod postacią fobii, czyli pojawiania się lęku w jakiejś określonej sytuacji, jak również lęku przed wystąpieniem tej sytuacji, co prowadzi do jej unikania. Może to być lęk związany z przebywaniem w miejscach i sytuacjach, z których trudno się wydostać lub w których trudno uzyskać pomoc, jak w przypadku agorafobii. W fobiach społecznych występuje lęk związany z interakcjami społecznymi, natomiast lęk dotyczący bardzo konkretnej sytuacji, np. lęk wysokości, klaustrofobia, lęk przed pająkami, nazywamy fobią specyficzną. Czasami dochodzi do sytuacji, w której oprócz lęku występuje napad paniki. Pojawia wówczas kołatanie serca, pocenie się, drżenie mięśni, duszność, nudności czy zawroty głowy, a otaczający nas świat zdaje się odpływać.

nerwica-zdj Kolejną dużą grupą chorób, które zaliczamy do zaburzeń nerwicowych są zaburzenia występujące pod postacią somatyczną, zwane somatoformicznymi. Osoby cierpiące na takie zaburzenia odczuwają konkretne objawy związane z poszczególnymi narządami: bóle brzucha, nudności, kołatania serca, bóle w klatce piersiowej, uczucie duszności, swędzenie, bądź pieczenie skóry. Aby stwierdzić, że przyczyną któregoś z powyższych objawów jest nerwica, trzeba wcześniej przeprowadzić szereg badań wykluczających inne możliwe przyczyny.

Bardzo uciążliwym rodzajem nerwicy są także zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, w których osoba chora odczuwa duże napięcie i przymus wykonania jakiejś czynności (kompulsje) lub pojawiają się u niej natrętne myśli (obsesje). Cierpienie takich chorych jest dodatkowo potęgowane ich świadomością, że kilkakrotne wykonywanie tej samej czynności nie ma większego sensu, jednak nie potrafią poradzić sobie z odczuwanym przymusem.

Z nerwicą można sobie poradzić

Podstawą leczenia zaburzeń nerwicowych jest psychoterapia. Zwykle zalecana jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, ponieważ jej skuteczność jest najlepiej udokumentowana, ale można też korzystać z innych form psychoterapii, np. psychodynamicznej. Jeśli objawy są bardzo nasilone i uniemożliwiają funkcjonowanie osoby chorej, lekarz może zalecić przyjmowanie odpowiednich leków, w zależności od rodzaju stwierdzonego zaburzenia.

Aby zapobiec wystąpieniu zaburzeń nerwicowych warto nauczyć się, jak radzić sobie ze stresem. Ogromną pomocą okazują się w tej sytuacji znajomi i przyjaciele, z którymi można się spotkać i porozmawiać o problemach, albo pośmiać się i zapomnieć o stresujących przeżyciach ostatniego czasu. Pomocny jest także wysiłek fizyczny, relaksujący masaż, czy pobyt w saunie. Rozluźnienie naszego ciała często pomaga także odpocząć psychice. Ponadto, samo uświadomienie sobie, że problemy często nie są tak ciężkie jak się początkowo rysują, pozwala nad nimi zapanować i ułatwia ich przeżywanie.

Artykuł przygotowany przez specjalistów serwisu https://medistore.com.pl




Dodaj komentarz

Back to Top ↑