ONA

Opublikowane przez Anetka

0

Krem na rozstępy niezbędny w kosmetyczce, nie tylko przyszłej mamy

Problem nieestetycznych zmian skórnych czyli rozstępów dotyka około 90% kobiet na całym świecie. Przyczyn powstawania rozstępów jest kilka. Należą do nich głównie: ciąża, gwałtowny wzrost towarzyszący wiekowi dojrzewania,  znaczny wzrost masy ciała, a także jego drastyczny spadek. Na powstawanie rozstępów mają również wpływ między innymi: stosowanie tabletek antykoncepcyjnych oraz hormonalnych, leczenie lekami steroidowymi, zwiększony poziom kortyzolu we krwi oraz intensywne ćwiczenia na siłowni. Nie bez znaczenia jest także genetyka. Córki kobiet, które borykały z rozstępami, mają duże  szanse na to, że u nich również wystąpi ten problem. Rozstępy występują najczęściej na udach, pośladkach, brzuchu, a także na piersiach. W przypadku sportowców, mogą również pojawiać się na wewnętrznej stronie ramion, pod ramionami, na barkach, klatce piersiowej oraz na wewnętrznej stronie ud.

Kiedy należy rozpocząć stosowanie kremów na rozstępy?

kremy na rozstępy

Pojawienie się rozstępów wynika z uszkodzenia włókien kolagenowych oraz elastyny. Za ich produkcję odpowiedzialne są białka – fibroplasty. To właśnie one tworzą uporządkowaną sieć i nadają skórze elastyczność, sprężystość, jędrność i odpowiadają za prawidłowe napięcie skóry. Fibroplasty mogą ulec upośledzeniu, czego skutkiem jest produkcja zmienionych strukturalnie włókien kolagenu oraz elastyny. Stają się one wtedy bardziej kruche i znacznie mniej podatne na rozciąganie. W przypadku rozciągania się skóry, dochodzi do zrywania ich uporządkowanej sieci, a to skutkuje pojawieniem się rozstępów. W tym samym czasie dochodzi też do ścieńczenia warstwy naskórka co powoduje, że rozstępy są bardziej widoczne. W przypadku młodego i zdrowego człowieka, włókna kolagenowe ulegają systematycznej odbudowie. Jednak już około 26 roku życia ta zdolność ulega drastycznemu zmniejszeniu. Pojawiające się na skutek rozrywania włókien kolagenowych, rozstępy są często trudne do wykrycia w początkowej ich fazie, kiedy są jeszcze bladoróżowe. Jednak to właśnie na tym etapie jest możliwość ich zlikwidowania. Kiedy rozstępy są już białe lub cieliste, pomóc mogą już tylko profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej. Dlatego tak ważne jest, żeby działać jak najszybciej, stosując odpowiednie kosmetyki, dbać o regularną aktywność fizyczną oraz stosować dietę bogatą w witaminy PP, A, E oraz B5 i mikroelementy takie jak krzem oraz cynk.

Najważniejsze składniki aktywne w kremach na rozstępy

Skuteczny krem przeciw rozstępom powinien przede wszystkim głęboko nawilżać, natłuszczać oraz redukować podrażnienia. Składniki, których powinno się szukać w takich kremach powinny mieć właściwości stymulowania produkcji włókien białkowych.

Najważniejsze składniki kremów na rozstępy to:

  • wyciąg z wąkrotki azjatyckiej – zawiera wysokie stężenie kwasów: madekassiowego oraz asjatowego, kwasy fenolowe, fitosterole, witaminy (A, C, E oraz K) oraz alkaloidy. Wyciąg z wąkrotki ma działanie przeciwzapalne, zwiększa jędrność skóry, głęboko nawilża, stymuluje produkcję kolagenu oraz przyśpiesza gojenie się ran. Ponadto redukuje widoczność oraz głębokość rozstępów.
  • wyciąg z soi – zawiera fitoestrogeny, które biorą udział w procesie produkcji włókien białkowych. Wyciąg z soi ma wysokie właściwości przeciwzapalne, zwiększa elastyczność oraz jędrność skóry, a także zapobiega powstawaniu nowych rozstępów.
  • wyciąg z bluszczu – działa przeciw rozstępom i pomaga w walce z cellulitem. Poprawia przemianę materii, zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej w miejscach najbardziej na to narażonych, dzięki czemu nie dopuszcza do nadmiernego rozciągania się skóry.
  • związki krzemu – zwalczają tzw. „czerwone rozstępy”. Znacznie podnoszą poziom nawilżenia głębokich warstw skóry, chronią przed wolnymi rodnikami, regenerują tkankę łączną. Związki krzemu poprawiają metabolizm fibroplastów, naprawiają uszkodzony kolagen i elastynę oraz odpowiadają za sprężystość skóry właściwej.
  • Witaminy – E, C, A oraz F – opóźniające proces starzenia. Nadają miękkość i elastyczność, poprzez poprawę mikrokrążenia skóry.
  • kwas mlekowy – zmniejszający rogowacenie naskórka.
  • olejki – mające wysokie właściwości nawilżające i uniemożliwiają powstawanie rozstępów. Do najbardziej popularnych olejków stosowanych w kosmetyce należą olejki: migdałowy, z awokado oraz jojoba.
  • kwas foliowy – intensywnie regenerujący komórki skóry.
  • glikoproteiny – naturalnie występujące w tkance łącznej oraz we włóknach kolagenu. Są odpowiedzialne za proces regeneracji komórek.
  • kwas glikolowy – posiadający właściwości odmładzające i zwiększające produkcję kolagenu w skórze.
  • olej z kiełków pszenicy – poprawiający wygląd rozstępów, ale tylko w pierwszym stadium.
  • pochodne witaminy A (retinoidy) – zwiększające produkcję kolagenu i poprawiające elastyczność skóry. Jednak retinoidów nie należy używać w okresie ciąży, ponieważ mogą niekorzystnie wpływać na rozwijający się płód.

To w jaki sposób jest stosowany krem przeciw rozstępom, ma prawie tak samo duże znaczenie jak jego skład. Krem powinien być stosowany 1-2 razy dziennie. Dla najlepszego efektu należy, go wcierać w skórę,  robiąc jednocześnie 10 -15 minutowy masaż. Taki zabieg wpływa na poprawę mikrokrążenia, a tym samym na lepsze wnikanie składników aktywnych kremu przeciw rozstępom. W przypadku osób, podatnych na pojawienie się rozstępów (geny, ciąża) warto stosować takie kremy profilaktycznie, a nie wtedy kiedy rozstępy się już pojawią.

Szeroką gamę kremów na rozstępy można znaleźć tutaj:

https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/kremy-przeciw-rozstepom,77.html




Dodaj komentarz

Back to Top ↑