ON

Opublikowane przez Anetka

0

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Artykuł pierwszej potrzeby na lato? To oczywiście okulary przeciwsłoneczne. Razem z kremem chroniącym skórę przed promieniowaniem UVA i UVB muszą być stale wykorzystywane, nawet kiedy słońce zajdzie za chmury. Jednak nie wszystkie okulary chronią oczy, a niekiedy, źle zakupione, mogą wręcz szkodzić.

Filtry przede wszystkim

Wiele osób chcących zaoszczędzić trochę pieniędzy, kupuje tanie okulary przeciwsłoneczne w markecie albo na straganie. Niestety, to najgorsze z możliwych rozwiązań, ponieważ za 20, 30 a nawet za 100 zł trudno jest znaleźć okulary z filtrami. Te szkła, które są jedynie przyciemnione kolorem, sprawiają, że źrenica oka, która na słońcu normalnie się zwęża, w takim przypadku rozszerza się, a przez to wpada do niej światło słoneczne, które nie napotyka na żadną blokadę. W ten sposób nie tylko nie chroni się oczu przed szkodliwym promieniowaniem, ale wręcz potęguje jego działanie. A to może doprowadzić nie tylko do uciążliwego zapalenia spojówek, ale nawet do tak poważnych chorób jak zaćma, czerniak, skrzydlik, degeneracji plamki żółtej odpowiedzialnej za rozpoznawanie szczegółów.

Design i bezpieczeństwo

Okulary, które gwarantują bezpieczeństwo, to te, które mają filtr UVA i UVB minimum 400. Takie wyspecjalizowane firmy, jak Ray-Ban czy Oakley nie pozwalają sobie na produkcję okularów bez filtra, oferują też produkty z polaryzacją, która sprawia, że pole widzenia jest zawsze przejrzyste. Takie okulary to bezpieczeństwo dla oczu, ale też przydają się osobom uprawiającym sport czy jeżdżącymi samochodami, bo obraz w nich jest idealnie ostry. Kwestie designu oczywiście także mają znaczenie, jednak dzięki szerokiej gamie modeli każdy może dobrać okulary przeciwsłoneczne nie tylko skuteczne w ochronie oczu, ale także pasujące do wyglądu twarzy i podkreślające walory urody. Ray-Ban to przede wszystkim bardzo casualowe modele, Oakley to marka w szczególności dla osób uprawiających sporty.
Dodaj komentarz

Back to Top ↑