ON

Opublikowane przez Anetka

0

Jak działają autorefraktometry?

Refraktometry automatyczne, czyli autorefraktometry, to urządzenia okulistyczne, za pomocą których wykonuje się komputerowe badanie wzroku. W ostatnich latach urządzenie to stało się jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych stosowanych w gabinetach okulistycznych oraz coraz częściej również w salonach optycznych. W naszym artykule opisujemy, na czym polega badanie autorefraktometrem oraz jakie daje możliwości.

Precyzyjne określenie wady refrakcji wzroku

Wykonywane za pomocą autorefraktometru komputerowe badanie wzroku pozwala na precyzyjne określenie wady refrakcji. Z tego względu wykonanie tego badania jest podstawowym elementem każdego rutynowego badania okulistycznego. Autorefraktometr ocenia refrakcje wzroku na podstawie pomiarów krzywizny rogówki oraz soczewki oka.

Badanie jest bardzo proste i nieinwazyjne. Pacjent w trakcie badania musi się wpatrywać w wyświetlany na ekranie urządzenia mały przedmiot, a lekarz wpuszcza w jego oko wiązkę nieszkodliwych promieni podczerwonych. Urządzenie dokonuje analizy odbijających się od struktur oka refleksów i na ich podstawie określa wartość refrakcji oka. Po zbadaniu jednego oka, tę samą czynność wykonuje się dla oka drugiego.

Czy na podstawie badania autorefraktometrem można dobrać moc szkieł korekcyjnych?

Niestety nie. Badanie refraktometrem automatycznym nie jest wystarczające.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy Poland Optical, renomowanego dystrybutora najwyższej jakości urządzeń okulistycznych i optycznych: “Komputerowe badanie wzroku nie jest wystarczające do precyzyjnego określenia odpowiedniej wartości stosowanych szkieł korekcyjnych. Badanie autorefraktometrem jest bowiem badaniem obiektywnym, czyli takim które nie wymaga od pacjenta czynnego uczestnictwa. Wszystko wykonuje za pacjenta urządzenie. Nie można więc na tej podstawie określić tego, jak pacjent się czuje stosując szkła o konkretnej mocy. Z tego względu użycie refraktometru może być tylko badaniem pomocniczym.”

Po wykonaniu komputerowego badania wzroku należy więc wykonać jeszcze badanie subiektywne, czyli sprawdzenie reakcji pacjenta na korzystanie ze szkieł o danej mocy. Trzeba sprawdzić, czy dobrze w nich widzi i czy czuje się komfortowo. Zbyt dokładna korekcja wady wzroku również nie jest wskazana, ponieważ oczy muszą pracować i okulary czy szkła kontaktowe nie mogą ich w tym wyręczać.




Dodaj komentarz

Back to Top ↑