ONA

Opublikowane przez Anetka

0

Big Five, czyli 5 witamin i minerałów, które należy suplementować w trakcie ciąży

To, czy kobiety w ciąży powinny przyjmować witaminy, czy też nie, wciąż jest tematem burzliwych dyskusji lekarzy. Większość z nich skłania się jednak ku opinii, że zdrowe żywienie może być niewystarczające. Zapewnienie odpowiedniej ilości minerałów i witamin dwóm organizmom za pomocą diety bywa niemożliwe m.in. dlatego, że wiele kobiet wymiotuje w trakcie ciąży, w szczególności w pierwszym trymestrze. Z tego powodu wielu specjalistów, zarówno ginekologów, jak i pediatrów zaleca, aby mamy przyjmowały witaminy w czasie tych niezwykłych dziewięciu miesięcy. Jakie witaminy są w tym okresie najważniejsze? Coraz głośniej mówi się o tzw. Big Five, czyli wielkiej piątce witamin i minerałów, których nie powinno zabraknąć żadnej mamie. W skład tej piątki wchodzą: kwas foliowy, witamina D3, jod, kwasy DHA oraz żelazo.

Suplementy dla kobiet w ciąży z kwasem foliowym – dlaczego warto je przyjmować?

Kwas foliowy jest szczególnie ważny, ponieważ zapobiega powstawaniu wad cewy moczowej u małego dziecka. Udowodniono naukowo, że kwas foliowy ma także wpływ na rozwój mózgu i pomaga dziecku rozwijać się intelektualnie. Ginekolodzy twierdzą, że kwas foliowy w suplementach warto zacząć przyjmować jeszcze przed zajściem w ciążę – ok.  pół roku wcześniej. Pamiętaj o tym, jeżeli właśnie starasz się o dziecko.

Witaminy i suplementy w ciąży – właściwości kwasów DHA

Kwasy DHA chronią matkę i dziecko przed przedwczesnym porodem. Podobnie jak kwas foliowy, kwasy DHA mają znaczący wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu dziecka oraz na jego dalszy rozwój intelektualny. Co ciekawe, badania wykazały, że przyjmowanie kwasów DHA w II trymestrze ciąży zmniejsza ryzyko zachorowania na katar sienny i infekcje dróg oddechowych u dziecka nawet o 25%! Współcześnie lekarze zalecają przyjmowanie ok. 500-600 mg kwasów DHA dziennie.

Witamina D3 – substancja warta suplementacji przez 365 dni w roku

Zdaniem lekarzy ginekologów, 100% noworodków w Polsce rodzi się z niedoborami witaminy D3! Witamina ta jest bardzo ważna, ponieważ ma duży wpływ na prawidłowy przebieg ciąży. Nie tylko zapobiega przedwczesnym porodom, ale także wpływa na rozwój układu nerwowego i odpornościowego dziecka, wpływa na jego rozwój intelektualny, zapobiega zachorowalności na astmę. Wiele osób uważa, że suplementy z witaminą D3 należy przyjmować tylko jesienią i zimą, jednak nie jest to prawda. Kolejne badania pokazują, że kobiety w ciąży mają niedobór witaminy D3 przez cały rok.

Przyjmowanie jodu w czasie ciąży – dlaczego to takie ważne?

Suplementacja jodu jest potrzebna, ponieważ jego niedobór może powodować opóźnienia w rozwoju psychoruchowym dziecka. Badania wykazały, że duży niedobór jodu może mieć wpływ na rozwój ADHD oraz autyzmu – z takimi problemami zmagają się przede wszystkim dzieci tych mam, które cierpią z powodu niedoczynności tarczycy.

Suplementacja żelaza – chroń się przed anemią w trakcie ciąży!

Żelazo to kolejna substancja, której nie może zabraknąć w organizmie kobiety w ciąży. Wielu lekarzy zaleca suplementację żelaza podczas ciąży, ponieważ niedokrwistość mogą powodować szereg problemów natury położniczej. To, czy w Twojej krwi jest wystarczająco dużo żelaza, możesz sprawdzić podczas comiesięcznych badań krwi. Jego niedobór objawia się gorszym samopoczuciem, bladą cerą, sennością i brakiem energii, której przecież nie powinno Ci brakować także podczas ciąży.
Dodaj komentarz

Back to Top ↑