ONA

Opublikowane przez Anetka

0

Bezsenność w ciąży – skąd się bierze?

Istnieje wiele przyczyn problemów ze snem w ciąży. Na niektóre z nich, takie jak zmiany hormonalne, ucisk pęcherza przez brzuch czy doskwierający ból pleców i nóg, nie masz wpływu. Jest jednak także szereg czynników powodujących bezsenność w ciąży, z których być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, a które łatwo wyeliminujesz. Sprawdź, co robisz nie tak.

1. Objadasz się przed snem

Problemy ze snem w ciąży mogą być spowodowane niewłaściwą dietą. Zbyt ciężkostrawne posiłki i zbyt późne godziny ich spożywania mogą skutecznie utrudnić zasypianie. Być może zdarza Ci się także wypić po południu lub wieczorem filiżankę kawy czy herbaty – zawarta w nich kofeina pobudza organizm zamiast pozwolić mu się wyciszyć przed snem. Zmiana nawyków żywieniowych na pewno przyniesie rezultaty.

2. Nadmiernie stresujesz się nową sytuacją

Zwłaszcza jeśli to Twoje pierwsze dziecko, na pewno trudno jest Ci się odnaleźć w obecnej sytuacji. Przyjście maluszka na świat całkowicie zmieni Twoje dotychczasowe życie. Czekają Cię nowe obowiązki i wyzwania, a na samą myśl o tym wszystkim zaczynasz się stresować. To zupełnie naturalne. Postaraj się jednak nie wracać do tego tematu przed snem. Weź odprężającą kąpiel, posłuchaj muzyki, obejrzyj ulubiony film albo poczytaj książkę. Stres to jeden z największych wrogów spokojnego snu.

3. Śpisz na prawym boku

Spanie na prawym boku w ciąży nie jest zalecane. Zwiększona ilość krwi w organizmie i szereg innych zmian, zachodzących w Twoim ciele w czasie ciąży, przyczyniają się do zaburzeń krążenia krwi. Kładąc się na prawy bok, dodatkowo pogarszasz sytuację, ponieważ uciskasz wówczas biegnącą po prawej stronie kręgosłupa żyłę główną.

4. Za mało przebywasz na świeżym powietrzu

Świeże powietrze zapewnia lepszy sen. Jeśli większość dnia spędzasz w domu, postaraj się wybrać wieczorem na spacer. Rozwiązaniem Twojego problemu może być też aktywność fizyczna na świeżym powietrzu – nawet krótki, niezbyt forsowny trening znakomicie dotleni organizm, ułatwiając zasypianie. Pamiętaj też o wietrzeniu sypialni przed snem.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat przyczyn bezsenności w ciąży i poznać więcej skutecznych sposobów na jej zwalczanie, koniecznie zajrzyj tutaj.   
Dodaj komentarz

Back to Top ↑