ON

Opublikowane przez Anetka

0

Pozbądź się łupieżu

Łupież to duży problem dla większości kobiet i mężczyzn. Białe płatki a nawet czasami żółte łuski, które szczególnie odznaczają się na ciemnym ubraniu, to nie tylko problem estetyczny, ale także objaw problemów ze zdrowiem – alergii albo zakażenia skóry drożdżakami. Wymaga leczenia, a w przypadku nawrotów także zabiegów zapobiegających pojawianiu się łupieżu.

Skąd ten problem?

Łupież tłusty to częsta przypadłość u tych osób, których skóra się przetłuszcza. W nadmiarze sebum świetnie rozwijają się wszelkie drożdżaki, zwłaszcza te beztlenowe oraz drobnoustroje, które powodują zakażenie skóry głowy. Skóra staje się zaczerwieniona, swędzi, łuszczy się i obsypuje w formie tłustych, żółtych łusek.

Z kolei łupież suchy to efekt wrażliwej skóry, na której także rozwija się drożdżak albo która jest wrażliwa na kosmetyki, takie jak szampon do włosów, pianka, żel czy farby. Składniki kosmetyków wywołują podrażnienia, złuszczanie skóry, sprawiają, że często drapiemy się i dodatkowo zwiększamy problem.

Różne składy szamponów, różne działanie

Najprostszym sposobem na pozbycie się łupieżu jest użycie odpowiedniego szamponu. Dostępne są w aptekach i drogeriach i zawierają takie składniki jak cynk, ketakonazol czy piroktolaninę i siarczan selenu. Przeciwłupieżowe szampony można wykorzystywać do mycia głowy codziennie. Inne, które w składzie mają złuszczający naskórek kwas salicylowy mogą być używane co trzeci dzień i nie stale, ale przez 3-4 tygodnie, a później profilaktycznie raz w tygodniu.

Jeśli wybierzemy ten drugi, silniejszy szampon, a włosy myjemy codziennie, to lepiej dobrać do niego środek bardzo delikatny, już bez działania przeciwłupieżowego. Na początku używania kosmetyków przeciwłupieżowych problem może się nawet pogłębić, jednak jeśli skóra głowy nie szczypie i nie ma silnej reakcji alergicznej warto nadal myć nimi głowę i poczekać na efekty kuracji.

Gdy nasza skóra źle reaguje na kosmetyki, a łupież jest efektem alergii, trzeba poszukać po prostu łagodnego szamponu, który ma odczyn pH5,5 i nie ma składników zapachowych.
Comments are closed.

Back to Top ↑