DZIECKO

Opublikowane przez Anetka

0

Lamilly – jak każda nastolatka

O najpopularniejszej na świecie lalce – Barbie od wielu lat słyszymy, że ma nienaturalne proporcje, że wygląda tak, jak nigdy wyglądać nie będzie żadna kobieta, a małe dziewczynki mają kompleksy, bo dla nich Barbie to ideał. Wiele mam czuje niechęć do plastikowej blond piękności i wolałaby, żeby córki bawiąc się budowały w swojej głowie obraz kobiety naturalnej. Taką lalką, wzorowaną na typowej nastolatce jest Lammily. Czy jak Barbie zawojuje świat małych dziewczynek?

Zabawa kształtuje wzorce zachowań

pudełko z lalką Lamilly Jeżeli problem lalek wydaje się komuś błahy warto zdać sobie sprawę, że zabawa, także ta lalkami, sprzyja socjalizacji dzieci, przyczynia się do rozwoju umysłowego, fizycznego, uczy ról społecznych. Lalki prezentują obraz ciała, do którego dzieci dążą. Jeśli dążą do nienaturalnie chudych proporcji, mogą poważnie zachorować. Aż czworo z pięciorga 10-letnich dzieci boi się, że będą grube, a 50 procent 9-letnich dziewczynek twierdzi, że stosuje dietę.

Najwięcej chorób łaknienia dotyka kobiety w wieku 12-25 lat. Dziewczynki, które nie mają proporcji jak modelka mogą nawet cierpieć na depresję związaną z niskim poczuciem wartości i nie akceptacją swojego ciała.

Każdy z nas ma jakiś defekt


Lalka Lammily
, która ma być lalka Lamilly konkurencją dla wychudzonej i nieproporcjonalnej Barbie wchodzi właśnie na rynek amerykański, a wzorem dla jej powstania była przeciętna 19-latka ważąca 68 kg i mierząca 163 cm wzrostu. Ma więc proporcjonalne nogi, mniej wciętą talię i wcale nie szczupłe uda. Już cieszy się olbrzymim zainteresowaniem, a producenci planują także sprzedaż dodatków do lalki w postaci naklejek imitujących rozstępy, blizny, cellulit czy trądzik.

Lalka z niedoskonałościami ma pomóc nastolatkom zaakceptować to, że nie są idealne. I nie chodzi o to, by Barbie i inne chude lalki zniknęły z rynku. Są przecież na świecie osoby chude, normalne oraz otyłe, z długimi blond włosami czy krótkimi i ciemnymi, z gładką cerą, z piegami i bliznami. Chodzi o to, by dzieci miały różne zabawki i różne wzorce.


Comments are closed.

Back to Top ↑