ON

Opublikowane przez Anetka

0

6 sposobów na profilaktykę migreny

Pulsujący, jednostronny ból głowy – to najczęściej migrena. Objawy tej choroby nie ograniczają się jednak tylko do bólu, mogą obejmować także mdłości, nudności czy innego rodzaju odczucia – należy do nich na przykład migrena z aurą. Są to schorzenia, które można leczyć farmakologicznie, jednak także profilaktyka jest dobrym sposobem walki z chorobą.

Profilaktyka migreny polega z jednej strony na samoobserwacji, a z drugiej – na bardzo systematycznym unikaniu czynników, które mogą wywołać atak. Oto 6 sprawdzonych sposobów na profilaktykę tej choroby.

1. Działaj szybko

Migrena objawy swoje zaczyna często od aury migrenowej. Jeśli występuje ten zespół wzrokowych i czuciowych wrażeń (na przykład mrowienie kończyn i uczucie kłucia, rozmazany obraz czy omamy wzrokowe), to właśnie aura migrenowa jest najlepszym momentem, aby przyjąć środek przeciwbólowy. Jeśli zostanie on zażyty jeszcze przed fazą bólu, ma większe szanse na skuteczne działanie. Jeśli nie występuje migrena z aurą, należy wziąć środek przeciwbólowy jak najszybciej, zaraz po pierwszych objawach. To najlepsza profilaktyka bólu.

2. Prowadź dzienniczek choroby

Jak uniknąć natomiast samego pojawienia się ataku? Jedna z najskuteczniejszych metod to  staranne prowadzenie dzienniczka choroby. W takim dzienniczku należy zapisywać wszelkie czynniki, które towarzyszyły wystąpieniu epizodu. Migrena objawy i przyczyny ma często w pozornie niezwiązanych z bólem głowy wydarzeniach. Mogą być to na przykład zjedzenie jakiejś niecodziennej potrawy, zmęczenie fizyczne, niewyspanie, stresująca sytuacja w pracy. Ważne jest, aby zapisywać rzetelnie wszelkie czynniki towarzyszące migrenie. Pozwala to wyłowić potencjalne jej przyczyny.

3. Skutecznie zarządzaj stresem

Jednym z bardzo częstych powodów wystąpienia ataku migrenowego jest nadmierny stres. Niektórych sytuacji nie da się uniknąć, jednak warto zadbać o skuteczne zarządzanie poziomem stresu w codziennym życiu, W tym celu warto znaleźć chwilę dla siebie każdego dnia i poświęcić ją na ulubione aktywności. Sprawdza się łagodna gimnastyka, joga, rozciąganie lub inne czynności, jak czytanie, słuchanie muzyki.

4. Wysypiaj się

Pamiętaj o tym, by spać co najmniej 7 godzin na dobę. W przypadku profilaktyki migreny nie jest dobrym pomysłem weekendowe odsypianie nieprzespanych w ciągu tygodnia nocy – na ból głowy może wpłynąć zarówno brak, jak i nadmiar snu.

5. Wyczyść swoją dietę

Nie chcesz cierpieć na bóle głowy? Ze swojego jadłospisu wyrzuć fast foody, słone i słodkie przekąski, wędliny, sery pleśniowe, alkohol ze szczególnym uwzględnieniem wina. Niekoniecznie będą ci służyć także orzeszki ziemne oraz owoce cytrusowe.

6. Unikaj mocnych zapachów

Na ból głowy mogą wpłynąć intensywne zapachy. Omijaj drogerie szerokim łukiem. Nie stosuj perfum, silnie pachnących detergentów, odświeżaczy powietrza ani płynów do prania. Stosuj naturalne, neutralnie pachnące środki czystości.




Dodaj komentarz

Back to Top ↑